EAA AirVenture Oshkosh - The World's Greatest Aviation Celebration
 

Bookmark and Share    
 
   
   

[ NEWS ]

  Latest News
  Awards / Group Photos
  Media Room
   
EAA AirVenture Oshkosh RSS Feed 2012 Aircraft Award Winners

Categories: Homebuilt | Vintage | Warbird | Rotorcraft | Ultralight & LSA | Seaplane


HOMEBUILT

Military Replica - Bronze Lindy
David Thompson, Denton, Texas
2006 Thunder Mustang, N241DT

Kit Outstanding Workmanship - Plaques
Jerry Esquenazi, Senoia, Georgia
2007 Van's RV-8, N84JE

Andrew Johnson, Henderson, Nevada
2011 Van's RV-12, N564AJ

Michael Kraus, Jackson, Michigan
2011 Van's RV-10, N213RV

Leigh Smith, Knox, Indiana
1999 Kitfox, N481CF

Bruce Walters, Sacramento, California
2010 Van's RV-7, N743WW

Dan Benua, Hillsboro, Oregon
2012 Van's RV-3B, N293DB

Plans Outstanding Workmanship - Plaques
Carlo Cilliers, Frederick, Maryland
2011 Mustang II, N462MC

David Weber, Snohomish, Washington
2009 Sonex, N924WT

Chris H. May, Owensboro, Kentucky
2012 Wag-Aero Sport Trainer, NX48642

Chris H. May, Owensboro, Kentucky
1981 Yost Kenneth Baby Ace D, N686CM

Kit Champion - Bronze Lindy
John Ross, Prospect, Kentucky
2012 Van's RV-10, N100JV

Scott Roth, Port Orange, Florida
2012 F1 Rocket, N910SH

Clark Baker, Greenbend, Kansas
2011 Lancair Legacy, N992C

Lyle Hefel, Durango, Iowa
2011 Van's RV-7, N747LH

James Redmon, Frisco, Texas
2004 Berkut, N97TX

John Stahr, Eugene, Oregon
2012 Van's American Angel, N707AA

Darrell Lowrance, Plano, Texas
2012 Swearingen SX-300, N16SX

Daniel Berry, Longmont, Colorado
2012 TX-11C, N752T

Robert Kurrle, Port Orange, Florida
2012 Van's RV-7, N56RK

Plans Champion - Bronze Lindy
Scott Ginn, Colorado Springs, Colorado 2007 Henning Ray C T-18, N149RH

Steve Zimmerman, Olathe, Kansas
1978 Bowers Fly Baby, NX19GG

Tim Andres, Cottonwood, California
2012 Cozy, N175PT

Donald Burton, Bethesda, Maryland
2008 Burton Long-EZ, N506DB

Andy Chiavetta, San Clemente, California
2010 LT-1 Bobcat, N433AC

Reserve Grand Champion Kit Built - Silver Lindy
Wendell Solesbee, Yorba Linda, California
2012 Lancair Evolution, N7LH

Reserve Grand Champion Plans Built - Silver Lindy
Michael Finney, Albany, Indiana
2010 Clipwing J-3 Cub, NX88159

Paul Poberezny Founder's Award for Best Classic Homebuilt
Duayne Muhle, Columbus, Nebraska
1986 Norton Robert R. Christen Eagle II, N32RN

Grand Champion Kit Built - Gold Lindy
Andy Werback, San Jose, California
2010 Lancair Legacy, N550AW

Grand Champion Plans Built - Gold Lindy
Dennis Butler, Houston, Texas
2009 Cozy III P, N861DB

Back to Top


VINTAGE

Antique (through August 1945)

Transport Category Runner-Up
Kenneth Morris, Poplar Grove, Illinois
1941 Beech C45H, N213SP

Customized Aircraft Runner-Up
Jerrel Barto, Riverside, California
1937 Waco YKS-7, NC17472

World War II Era (1942-1945) Runner-Up
Jeffrey Wheeler, Pataskala, Ohio
1941 Meyers OTW 160, NC26476

Bronze Age (1937-1941) Outstanding Closed-Cockpit Monoplane
Kenneth Eckel, Hernando, Mississippi
1940 Piper J-3C-65, N35054

Bronze Age (1937-1941) Runner-Up
Guy Bourke, Little River, Australia
1939 Waco AGC-8, NC66206

Silver Age (1928-1936) Outstanding Open-Cockpit Biplane
David Allen, Elbert, Colorado
1930 Waco Biplane, NC662Y

Silver Age (1928-1936) Runner-Up
Lawrence D. Buhl Jr., Harbor Springs, Michigan
1928 Buhl Airsedan, N5680

Replica Aircraft Champion - Bronze Lindy
Ingrid Zimmer, Jefferson, Maryland
1939 Piper J-3P, N20280

World War II Military Trainer/Liaison Aircraft Champion - Bronze Lindy
Dean Maupin, Davenport, Iowa
1942 Waco UPF-7, NC39743

Transport Category Champion - Bronze Lindy
Michael Boren, Boise, Idaho
1943 Stinson V77, N743PM

Customized Aircraft Champion - Bronze Lindy
Paul Carmichael, Ellicottville, New York
1940 Waco UPF-7, N20979

World War II Era (1942-1945) Champion - Bronze Lindy
Eric Hertz, Auckland, New Zealand
1947 Beech 17, N80316

Bronze Age (1937-1941) Champion - Bronze Lindy
Sean Soare, Loves Park, Illinois
1937 Waco YKS-7, NC17716

Silver Age (1928-1936) Champion - Bronze Lindy
Stanley Sweikar, Dameron, Maryland
1929 Fleet 2, NC431K

Antique Reserve Grand Champion - Silver Lindy
Walter Bowe, Livermore, California
1929 Laird LC-RW300, N4442

Antique Grand Champion - Gold Lindy
Peter Ramm, St. Catharines, Ontario
1937 Lockheed 12A, CFLKD

Back to Top

Classic (September 1945-1955)

Outstanding Beech - Small Plaque
Virgil Johnson, Wellington, Ohio
1947 Beech 35, N2786V

Outstanding Cessna 170/180 - Small Plaque
Robert Runkle, Swanton, Ohio
1953 Cessna 170B, N3140A

Outstanding Cessna 190/195 - Small Plaque
Dave Fisher, Edina, Minnesota
1948 Cessna 195, N195PL

Outstanding Ercoupe - Small Plaque
Patrician Horn, Waterford, Wisconsin
1947 Engineering & Research 415-D, N2231H

Outstanding Luscombe - Small Plaque
Joe Champagne, Fairland, Oklahoma
1949 Silvaire Luscombe 8F, N2113B

Outstanding Piper J-3 - Small Plaque
Robert Epting, Chapel Hill, North Carolina
1946 Piper J-3C-65, NC92455

Outstanding Piper Other -Small Plaque
Craig Kehrer, Morris, Pennsylvania
1947 Piper J-3C-65, NC3617N

Outstanding Stinson - Small Plaque
Gregory Farish, North Gower, Ontario
1947 Stinson 108, CFMVK

Outstanding Swift - Small Plaque
James & Carolyn Roberts, Knoxville, Tennessee
1946 Globe GC-1B, N78012

Preservation - Small Plaque
George Greiman, Garner, Iowa
1950 Beech B35, N5186C

Custom Class A (0-80 hp) - Small Plaque
Rodney Graham, Fyffe, Alabama
1946 Piper J-3C-65, NC6243H

Custom Class B (81-150 hp) - Small Plaque
Ron Jewell, Edmond, Oklahoma
1946 Piper J-3C-65, N98829

Custom Class C (151-235 hp) - Small Plaque
Barbara and Stephen Wilson, Granbury, Texas
1948 Temco GC-1B, N3876K

Custom Class D (236-plus hp) - Small Plaque
Vernon Waltman, Austin, Texas
1953 Cessna 195, N4495C

Best Custom Runner-Up - Large Plaque
Frank Sublett, Winchester, Virginia
1948 Temco GC-1B, N2380B

Class I (0-80 hp) - Bronze Lindy
Charles Webb, Fort Worth, Texas
1946 Piper J-3C-65, NC70919

Class II (81-150 hp) - Bronze Lindy
Richard Harris, West Nyack, New York
1947 Cessna 140, NC2350N

Class III (151-235 hp) - Bronze Lindy
Larry Woodfin, Lake City, Florida
1948 Navion A, N888LW

Class IV (236-plus hp) - Bronze Lindy
William Saloga, Batavia, Illinois
1952 Cessna 195, N1LA

Best Custom - Bronze Lindy
Andrew George, Groveport, Ohio
1948 Cessna 170, N4085V

Reserve Grand Champion - Silver Lindy
Dillon Barron, Perry, Missouri
1954 Cessna 170B, N1899C

Grand Champion - Gold Lindy
Roger Meggers and Darin Meggers, Baker, Montana
1950 Piper PA-18, N5410H

Back to Top

Contemporary (1956-1970)

Outstanding Beech Single Engine - Outstanding in Type
John Nazarenko, Leduc, Alberta
1957 Beech Bonanza H35, CFTAA

Outstanding Cessna 170/172/175 - Outstanding in Type
Chris Demopoulos, Dyer, Indiana
1966 Cessna 172H, N3832R

Outstanding Cessna 180/182/210 - Outstanding in Type
Robert Johnson, Rochester Hills, Michigan
1966 Cessna 182J, N498EK

Outstanding Cessna 310 - Outstanding in Type
Edward Ferguson, Billings, Montana
1967 Cessna 310L, N3321X

Outstanding Mooney - Outstanding in Type
Ross Ernest, Cincinnati, Ohio
1969 Mooney M10, N9508V

Outstanding Piper PA-18 Super Cub - Outstanding in Type
Joseph Norris, Oshkosh, Wisconsin
1960 Piper PA-18, N3678Z

Outstanding Piper PA-22 Tri-Pacer - Outstanding in Type
David Sterling, Trempealeau, Wisconsin
1957 Piper PA-22-150, N6929D

Outstanding Piper PA-28 Cherokee - Outstanding in Type
Dale Phillips, Westfield, North Carolina
1969 Piper PA-28-180, N6428J

Preservation Award - Outstanding in Type
Stephanie Allen, Mukilteo, Washington
1969 Cessna 172K, N78797

Class I Single Engine (0-160 hp) - Bronze Lindy
Royce Johnson, Clinton, Arkansas
1964 Piper PA-18-150, N4106Z

Class III Single Engine (231-plus hp) - Bronze Lindy
Jim Gerblick, McCall, Idaho
1959 de Havilland DH2, N1959B

Custom Multiengine - Bronze Lindy
Jake Minesinger, Troy, Ohio
1964 Piper PA-23-250, N5622Y

Outstanding Customized - Bronze Lindy
Benjamin Van Kampen, Wichita, Kansas
1957 Piper PA-22-160, N1238V

Reserve Grand Champion - Silver Lindy
George Campbell, Aubrey, Texas
1964 Cessna 310, N8013M

Grand Champion - Gold Lindy
Douglas Nealey, South Barrington, Illinois
1966 de Havilland DHC-2 MK III, N94DN

Back to Top


WARBIRD

Preservation Award
Randy Maiville, Onondaga, Michigan
Cessna O-1G Bird Dog, N16886

Preservation Award
Carey Hardin, Starkville, Mississippi
Boeing Stearman PT-17 Kaydet, N95DA

Preservation Award
Joseph Miller, York, Pennsylvania
Aeronca L-3B Grasshopper, N39563

Preservation Award
Pat Devine, Jim Johnson & Bob Vasquez, St. Charles, Missouri
Aeronca L-16A Grasshopper, N1143V

Preservation Award
Billy R. Copeland, Arthur City, Texas
Cessna L-19 Bird Dog, N9019V

Preservation Award
Ron Staley, Brighton, Michigan
Aero Vodochody L-39 Albatros, N139VS

Preservation Award
Rich Wallin, Lancaster, Pennsylvania
Aeronca L-16A Grasshopper, N9325H

Judges' Choice: Stearman
Mike & Andy Porter, East Liverpool, Ohio
Boeing Stearman PT-17 Kaydet, N59293

Judges' Choice: Target Drone
Harry E. Pick, Chenoa, Illinois
Culver PQ-14B Cadet, NL75380

Judges' Choice: L-Bird
Curt DeBaun III, Terre Haute, Indiana
Aeronca L-16A Grasshopper, N6702C

Judges' Choice: T-28
Chuck Morgan, Carmel, Indiana
North American T-28B Trojan, NX91AW

Judges' Choice: L-2B
Mike & Susan LeTrello, St. Charles, Missouri
Taylorcraft L-2B Grasshopper, N47727

Judges' Choice: L-4B
Gale Perkins, Richwood, Ohio
Piper L-4B Grasshopper, N26168

Judges' Choice: Yak-52/CJ-6
B. Kurt Muhle, Columbus, Nebraska
Nanchang CJ6A, N2183X

Best Utility
Tom Bullion, Memphis, Tennessee
Stinson Reliant Mk.1 Gullwing, N60058
Silver Wrench
Dr. Jim Tait, Lake Tahoe, California

Best B-25
Liberty Aviation Museum, Port Clinton, Ohio
North American B-25 Mitchell, N345BG
Silver Wrench
Aero Trader, Chino, California

Best Primary Trainer
Leslie Day, La Mesa, California
Fairchild PT-19A, N11CM
Silver Wrench
MD Aero Inc., Smoketown, Pennsylvania

Best L-Bird
Charles F. Wright, Inverness, Illinois
Stinson L-5G/OY-2 Sentinel, N2584B
Silver Wrench
Fred Wright, Inverness, Illinois
TABAIR, East Troy, Wisconsin

Best Stearman
Frank Iacovelli, Buffalo Grove, Illinois
Boeing Stearman PT-17 Kaydet, N725FR
Silver Wrench
Howard's Aircraft Service, Clara City, Minnesota

Returning Best of Class
Karl Pfister, Thorndale, Ontario
Dornier Do 27 H2, C-GLPK

Returning Grand Champion
Chuck Wahl, Cameron Park, California
North American SNJ-5C Texan, N5615C

Phoenix Award
Rod Lewis, San Antonio, Texas
Curtiss P-40C Tomahawk, N295RL

Phoenix Award
Harry E. Pick, Chenoa, Illinois
Culver PQ-14B Cadet, NL75380

Reserve Grand Champion - World War II
Rod Lewis, San Antonio, Texas
Curtiss P-40C Tomahawk, N295RL
Gold Wrench
Avspecs Limited
Auckland, New Zealand

Grand Champion - Post World War II
Ed Noel, Houston, Texas
Aero Vodochody L-39 Albatros, N139EN
Gold Wrench
Minh Jet, Hollister, California

Grand Champion - World War II
Collings Foundation, Stow, Massachusetts
North American A-36A Apache, N4607V
Gold Wrench
American Aero Services, New Smyrna Beach, Florida

Back to Top


ROTORCRAFT

Workmanship Award
Larry Linrud, Velva, North Dakota
Safari, N347LL

Bronze Lindy
Mark Klair, Hernando, Mississippi
Mosquito, N998MK

Silver Lindy
Brent Lavallee, Kitchener, Ontario
RotorWay, C-FOME

Gold Lindy
Nathan Solesbee, Anaheim, California
RotorWay, N62NT

Back to Top


ULTRALIGHT & LSA

Light Sport Plane - Honorable Mention Plaque
Joseph Maynard, Powell, Ohio
Sorrell Hiperlight, N43594

Light Sport Plane - Reserve Grand Champion
Tony & Janet Schuler, Franklin, Wisconsin
Just Aircraft Highlander, N716TJ

Ultralight - Honorable Mention Plaque
Sean Sweeney, Reunion, Florida
Demoiselle

Ultralight - Reserve Grand Champion
John Steere, Martinsville, Indiana
Bodacious

Flex Wing - Honorable Mention Plaque
Keith Sharon, Sturgeon, Missouri
Wasp Wing

Back to Top


SEAPLANE

Outstanding Metal
Bob Schjerven, Rhinelander, Wisconsin
1957 de Havilland Beaver DHC-2, N1018P

Judges' Choice
Bob & Kimberly Redner, West Bloomfield, Michigan
Turbine Goose, N70AL

Fabric
Dennis Schwandt, Ballwin, Missouri
1945 Piper J-3, N42584

Amphibian
John Lundblad, Wilmington, Ohio
2007 Glasair Sportsman, N767JL

Bronze
Jim Kirvida, Osceola, Wisconsin
1979 Cessna A-185F, N400K

Silver
Ron Daniels, Dalton Michigan
1959 Cessna 180, N5273E

Gold
Troy MacVey, Milan, Indiana
1949 Cessna 195, NC7422X

Back to Top

---------------------------

FUTURE AIRVENTURE DATES: 2014: July 28-Aug. 3; 2015: July 20-26; 2016: July 25-31; 2017: July 24-30
Copyright © 2014 EAA, Inc.
All content, logos, pictures, and videos are the property of the EAA, Inc.
EAA Aviation Center, 3000 Poberezny Road, Oshkosh, WI 54902
If you have any comments or questions contact webmaster@eaa.org.
Disclaimer/Privacy Policy